TürkçeEnglish
Diğer Sitelerimiz :  
Ana Sayfa
Hakkında Ana Sayfa
Konumu
İklimi
Nüfusu
Tarihçesi
İlçeler
Haberler
Sağlık
Eğitim
Ulaşım
Trafik
Gezi
Etkinlikler / Sinema
Yeme / İçme
Turizm
Konaklama / Otel
Alışveriş
Haritalar
İlçe Fotoğrafları
Devlet Daireleri
İş, Finans Merkezleri
Linkler
İletişim
Nöbetci Eczaneler
Önemli Telefonlar
Bize Ulaşın

Sergi
Gezi kose
Tarihi Yerler
Tarihi Yerler
Üsküdar’dan Boğaziçi’ne doğru yola çıkıldığında sağda Fethi Paşa Korusu’nun giriş kapısını görürsünüz. İstanbul’un nefes alınabilecek yeşil alanlarından biridir bu koru. Sürekli el değiştiren ve işletmesi de pek iyi olmayan tesislerle bu güzelim koruya yazık edilmektedir. Buradaki tesislerde de diğer korularda olduğu gibi Belediye tarafından alkollü içki satışı yasaklandı.

Müzeler
Müzeler
Anadolu Hisarı Müzesi Telefon:0216-263 53 05- 265 04 10 İlçe: Beykoz Adres: Anadoluhisarı, Beykoz İstanbul Boğaz’ın Anadolu yakasında, Göksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde, adını hisardan alan semtte bulunmaktadır. Anadoluhisarı; Osmanlılar’ca Boğaz’da yapılan ve geçişleri kontrol altına almayı hedefleyen ilk hisardır.

Kır ve orman
Kır ve orman
Küçük Çamlıca Korusu Üsküdar’da 227 rakımlı Küçük Çamlıca tepesi üzerindeki koruluğu da, yamaçlarındaki Tomruk suları, II. Mahmut zamanında sosyal yaşama açılmasıyla biliniyor. Ancak 1970’li yıllardan sonra yaşanan yapılaşma sonucu büyük bir kısmı tahrip edilen koru, fıstık çamları, karaçam, kızılçam, servi, çınar, gürgen ve ıhlamur ağaçlarından oluşuyor.

Boğaz
Boğaz
Bir an için gözlerinizi kapayın ve düşünün: Yüzlerce yıl, hatta bin yıl önce, belki bir denizci, belki de bir korsansınız; İstanbul'a doğru yolculuktasınız... Çanakkale Boğazı'nı geçtiniz; Marmara'yı da aşıp İstanbul Boğazı'na yaklaştınız... Önce bir siluet karşıladı sizi... Ayasofya'nın kubbesi tüm haşmetiyle karşınızda!

Adalar
Adalar
Adalar İstanbul çevresindeki Marmara adalarına eskiden Prens Adaları denirdi. İmparator 2. Justinianus Kuropalatis MS. 569’da adada bir saray ve manastır yaptırdığı için bu adla anılmış. Daha sonra prenslerin sürgün yeri olmuş. Adaların bir diğer adı da Papadonissia, yani Papaz Adaları idi.

Görülecek yerler
Görülecek yerler
Anadolu yakasının en büyük ilçesi olan KADIKÖY (eski adıyla Khalkedon), aynı zamanda İstanbul’un da en büyük ilçelerinden biridir. Şimdilerde bir koruma projesiyle yeniden eski günlerine dönmekte olan Tarihi Kadıköy Çarşısı, bu yakanın bir “özeti” sayılabilir.

Deniz,kum ve plajlar
Deniz,kum ve plajlar
Denize girip,kumlara uzanmak ve güneşlenmek mi istiyorsunuz ? Veya yakınlarınızda bir plaja veya havuza mı girmek istiyorsunuz ?

Hamamlar
Hamamlar
Hamam, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapıdır. Osmanlı'dan bu yana süre gelen bir hamam geleneği mevcuttur. Günümüzde eskiye oranla daha az bilinen ve ziyaret edilen Anadolu Yakası'ndaki hamamları sizin için derledik.
Reklam vermek için tıklayınız.
  
Sık Sorulanlar - Kullanım Şartları - Gizlilik İlkeleri - Önemli Telefonlar - Reklam - Bize Ulaşın
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
(0,03 saniyede yüklendi.)