Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Toplum düzeni -  Toplumsal Düzen ve Hukuk
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
jacken
Anadolu Yakası
Yaş : 40
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 23 Mayis 2008 Cuma
Durum : Offline
Toplumsal Düzen ve Hukuk 10 Ağustos 2009 Pazartesi 05:58:49
İnsanlar toplumsal bir ortam içinde yaşarlar. Toplumsal yaşam bir düzeni gerektirir. Bunu sağlamak için değişik nitelikli kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallara toplumsal düzen kuralları denir. Bu kuralların amacı toplum içindeki bireylerin birbirlerine ve topluma, toplumunda bireylere karşı tutum ve davranışlarını düzenlemek çıkar çatışmaları arasında bir denge kurmak, kısaca toplum düzenini sağlamaktır.
Aslında kural bir kişiyi belirli bir davranışa zorlamaktır. Toplumsal düzeni sağlayan kurallar bir yandan bireylerin özgürlüklerini kullanmalarına ortam hazırlar, bir yandan da bireylerin özgürlüklerini kısıtlar. Unutulmamalıdır ki; her düzenlemede bir kısıtlama vardır. Dolayısıyla insan hem kendi çıkarları için hem de toplum düzeni için bir takım kurallara uymalıdır. Bu kurallardan en önemlisi hukuk kurallarıdır. Hukuk; “Toplum hayatında kişilerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen ve uyulması kamu gücü ile desteklenmiş sosyal kurallar bütünüdür.
Hukuk kurallarını diğer kurallardan ayıran en büyük özellik yaptırımın sertliğidir. Yaptırım; bir kişinin hukuk kurallarına uymadığı taktirde devlet tarafından o kurala uydurulmasıdır. Yaptırım; hemen her dönemde görülmüş bir uygulamadır. İnsanlar düzeni sağlamak için en eski dönemlerden beri bir takım yaptırımları uygulama yoluna gitmiştir. Bu yaptırım çeşitlerinden en önemlisi cezadır.
yalnız esen rüzgar
kaptan
Anadolu Yakası
Yaş : 76
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 24 Nisan 2008 Perşembe
Durum : Offline
Bu husus Vandetta filmini hatırlatıyor 12 Aralık 2010 Pazar 21:25:42
Lütfen Vandetta filmini izleyiniz. Toplumları yönlendirme açısından işlenen fikirlerin, ne kadar etkili olacağı, filmin konusunun temelidir.
muharremerolcecen
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Toplum düzeni - Toplumsal Düzen ve Hukuk Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,11 saniyede yüklendi.)