Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Evcil Hayvan -  Türkiye ve Dünyada Bir İlk
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
blue frontosa
Anadolu Yakası
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 27 Nisan 2008 Pazar
Durum : Offline
Türkiye ve Dünyada Bir İlk 20 �ubat 2010 Cumartesi 01:48:41
Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İlk Kez Buldukları Bir Ağustos Böceği Türünü Bilim Dünyasına Kazandırdı.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Koçak ile eşi Yrd. Doç. Dr. Muhabbet Kemal Koçak, yürüttükleri çalışmalar sırasında, ilk kez buldukları bir ağustos böceği türünü bilim dünyasına kazandırdı.

Yrd. Doç. Dr. Muhabbet Kemal Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin böcek faunasının belirlenmesine yönelik çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, her geçen gün, toplam tür sayısında artış olduğunu ifade etti.

Bugün itibarıyla Türkiye genelinde, 15 bin 200 böcek türünün varlığının ortaya konduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Koçak, Van ve çevresinde bilinen böcek türlerinin sayısının ise 1650 olduğunu kaydetti.

Türlerin listelenmesinin sadece literatür bilgilerine dayalı olmadığını anlatan Koçak, alan çalışmaları sırasında tespit ettikleri yeni türleri de tanımlayarak, bilim dünyasına sunduklarını dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Koçak, geçen yıl yaz döneminde Artos Dağı’nda yaptıkları araştırmalar sırasında, sadece Van veya Türkiye için değil, bilim dünyası için de yeni olan bir ağustos böceği türü bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

’Bu yeni tür, Türkiye’nin en doğusundaki serhad şehri Van’a atfen (Tibicina serhadensis Koçak-Kemal, 2010) şeklinde bilimsel olarak isimlendirilirken, böceğin Türkçe adı da Serhad olarak konmuştur.’

Buldukları türün güzel ve gösterişli olduğunu anlatan Koçak, bu tür ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Koçak, bu nadir türün yaz aylarında özellikle kaçak avcılar tarafından toplanarak kaçırabileceğini belirterek, Valilik tarafından gerekli önlemlerin alınması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile işbirliği içinde olunmasının önemli olacağını kaydetti.


(EgitimGazetesi.com)
karasinek
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Evcil Hayvan - Türkiye ve Dünyada Bir İlk Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)