Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Sağlık -  KIRMIZI VE MOR MEYVELER MEME KANSERİYLE SAVAŞIYOR!
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
Mltm
Anadolu Yakası
Yaş : 41
Cinsiyet : Bayan
Kayıt : 13 Aralık 2013 Cuma
Durum : Offline
KIRMIZI VE MOR MEYVELER MEME KANSERİYLE SAVAŞIYOR! 14 Aralık 2013 Cumartesi 11:28:28

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kırmızı ve mor renkteki meyvelerin kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini söylüyor.

Metabolizmamızı kışa hazırlamada baş yardımcı bitki çayları
Her yıl zayıflama ve bağışıklık güçlendirme konusunda, moda olan bitkilerle tanışıyor, bu bitkilerden mucizeler bekliyoruz. Afrika sardunyası ile kendimizi soğuk algınlığından korumaya çalışırken, gündemimize Mate ve Paraguay çaylarının ‘yağ yakıcı etkileri’ girdiğinde bunlara yöneliyoruz. Peki, ‘Altın Çilek’ ve ‘Noni’ iddia edildiği gibi zayıflatıyor mu, yoksa tüm bu gösterişli sunumlar bir kandırmaca mı?

Herkesin bitki dünyasıyla ilgili uzman kesildiği bir ortamda Türkiye’nin alanında uzman ismi Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’dan bitkilerin yararlarını dinledik. Yazı dizimizin ikinci gününde, Prof. Dr. Yeşilada, sorularımıza bilimsel yanıtlar vermeye ve doğru bilinen yanlışların neler olduğunu göstermeye devam ediyor. İşte bitkilerin insan yaşamını kolaylaştırıcı özellikleri...

"Yabanmersini, karadut, vişne, böğürtlen ve nar"
Meyve ile sebzelere kırmızı ve mor tonda renk veren antosiyanin bileşenleri; antioksidan ve kemopreventif etkileriyle kanser ve kalp-damar hastalıkları gelişimine karşı koruyucu görev yapıyor. Uzmanlar yabanmersini, karadut, vişne, böğürtlen ve nar gibi meyvelerdeki bileşenlerin, kanser hücrelerinin çoğalma ve damarlanmasını önleyerek bu hücreleri öldürdüğüne dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalarda antosiyanin bakımından zengin özütün, meme kanseri hücrelerini öldürdüğü ve bu etkisinin östrojen hormonundan bağımsız olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Antibiyotiksiz korunma: Kore ginsengi
Bağışıklık sisteminin özellikle mevsim dönümlerinde desteklenmesi, vücut direncini artırması bakımından yarar sağlıyor. Bu amaçla eczanelerden Beta glukan ve Kore ginsengi taşıyan ürünlerin alınması ve 6 hafta boyunca kullanılması öneriliyor.

Popüler olup yarar sağlamayanlar var

Altın Çilek ve Noni
Zayıflama ürünü olarak tanıtılıp, popüler olmalarına karşın yarar sağlamıyorlar. Sentetik zayıflatıcı ilaçlar ilave edilerek hazırlanmalarıysa yaşam riski oluşturuyor.

Antioksidan takviyesi ciltte hasarı önlüyor
Yaz mevsiminde aşırı sıcak ve nem, vücutta ciddi su kaybına neden oluyor. Bununla birlikte güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan zararları hafifletebilmek için antioksidanlar bakımından zengin bir diyetle ihtiyaç halinde besin destek kullanımı öneriliyor. Bu nedenle tatilden 1-2 hafta öncesinden başlayarak, Koenzim Q10 (günde 60 mg), piknogenol, E vitamini gibi kuvvetli antioksidan etkili besin desteklerinin alımı, ciltte meydana gelen hasarı azaltmaya yarıyor. Aşırı terleyen kişilerde vücutta potasyum seviyesini normal düzeyde tutmak için potasyum desteği gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, güneşlenme sırasında terle atılan suyun yerine konması için de bol sıvı tüketilmesini tavsiye ediyor.

Kemik erimesine karşı her gün 100 gr kuru erik
Kemik erimesine karşı, üzüm çekirdeği özütü, aspir yağı ve ısırgan, yararlı bitkiler olarak ifade ediliyor. Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengin olan kurutulmuş eriğin de kemik erimesinin önüne geçtiği belirtiliyor. Her gün 100 gram civarında kuru erik tüketilmesi yetişkinlerin günlük bor ihtiyacını (2 -3 gram) karşılamaya yetiyor. Kuru erik, kalça ve dirsek gibi eklemlerdeki kemik yoğunluğunu artırmaya da büyük katkı sağlıyor.
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Sağlık - KIRMIZI VE MOR MEYVELER MEME KANSERİYLE SAVAŞIYOR! Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)