Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Evcil Hayvan -  Köpekleri Anlamak- Köpeklerin Mizaçları
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
usakattack
Anadolu Yakası
Yaş : 32
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 12 Mayis 2009 Salı
Durum : Offline
KÖPEKLERİ ANLAMAK 15 Mayis 2009 Cuma 06:36:11
Köpeklerin mizaçları – Karar vermede ne rol oynar ?
Köpeklerin mizacı hakkında konuşurken ne demek isteriz? Bu terim çok sık kullanılan bir terimdir ama kullananların çok azı bu terimi tam anlamıyla anlayarak kullanır. Açıkça söylemek gerekirse bu terim köpeklerin davranış özelliklerini açıkça tanımlar ve tarif eder. Özellikle tanımlama nedir?

Köpeklerin barınacakları yerlere karar vermemizi köpeğin mizacını bilmemiz nasıl etkiler? Köpeğin yeri her yeri olmalıdır veya itlafmı edilmelidir? Ailenin yeni doğmuş bebeği gibi mi olmalıdır yada ailenin bir ferdi gibi mi olmalıdır? Bu köpek değişken mizaçlı yaşlı bir insanmıdır? Zihinsel karakteri ile sahibi için iyi bir dost ve ölçülü anlayışta eğlendirici ve rahat olacakmıdır yada sahibine sıkıntı mı verecektir? Bu soruların cevaplarını bulmanıza bu yazının devamında yardımcı oldugumuzu görebilirsiniz:

Size mizaçla ilgili bazı pratik ve bilinen tanımları vermeden önce literatürde bulunan bazı küçük varyantları sizinle paylaşmak isterim.

1. Norma Bennet Woolf (Köpek Sahipleri Kılavuzu) köpeklerin mizaçlarını; "insan ve diğer köpeklere karşı genel davranışına" göre tarif eder. Ve devam eder; "mizaç kalıtsaldır ama çevre şartlarına göre değiştirilebilir veya geliştirilebilir."

2. İki uzman eğitmen ve köpek davranış bilimcisi Joachim Volhard ve Gail Fisher mizacı tarif ederken; "köpekler belirli görev ve iş için uygunlaştırılabilir" ve açıklamalar şöyle devam eder; iyi veya kötü mizaç yoktur sadece uyumluluk veya uyumsuzluk vardır.

3. Goodpooch.com sitesi Volhard ve Fisher tarafından desteklenmektedir ve onların görüşlerine göre; basitçe şöyle açıklarlar; “mizaç“ terimi “kişilik“ ile aynı anlamdadır.

Yukarıdaki bakış açısı yeterli önemli dezavantajlardır.

İlk örnek; "genel davranış’ın" anlamına gözlemci ve kişisel olarak yaklaşalım. Genel davranış olarak genç taşkın hareketli köpek tahminen saldırgan Rotie olabilir; bunun anlamı belkide polis memuru tarafından aranıp bulunan daha sessiz bir genç Mon cinsi herkesin ırkını sevdiği köpek ile değiştirilebilmektir Köpeğin mizacı ile ilgili karar verirken köpek çevresindeki diğer hayvan ve insanlardan mahrum edilir; mesala köpek tasmalı olarak bir odada tek başına bırakılır.

İkinci örnek ise strese uygun mu veya köpeğin kullanımı daha doğrusu doğuştan karekteristikmidir. Dış kontrollörlük faktörleri insanın seçiminde; köpeğin doğuştan gelen (genetik veya konjenital) karakteri ön plandadır.Ama gercekte doğuştan karakter nedir; köpeğin kullanımında köpeğin karakteri nasıl etkilidir?

Üçüncü örnek ise şu çok açıktır ki tek başına bir köpeği anlamaya çalışmak veya “kişiliğini“ tarif etmek bilimsel olarak zordur. Otoritelerin söylediklerinin ne yapmamız gerektiğini anladık ama anlayamadığımız onun berraklığı , pratik uygulamaları ve nesnelliği ödünç alınamaz.

Her bir fikirde değişik tipte mizaçlar vardır, ama bu tiplerde hem fikir olunmayabilinir.

Mizaç konsepti ile ilgili olarak benim kullandığım ve size tavsiye edebileceğim tarif; Wayne Davis of the West Virginia K9 Kolejden; Wayne Davis’in tarifidir.

“Köpeklerin bireysel fiziksel ve zihinsel karakterlerinin tarifi; stimuli (endokrinotrop hormonların) etkisi ile çevreye verdiği reaksiyonlar delildir.“

Bireysel köpeklerde ; fiziksel ve zihinsel karakterler veya husisiyetler ; fiziksel ve durumsal stimuli ile çevresindeki herhangi bir değişiklik ile kendini kanıtlar.

Bu tarif teoratikal bir tarif değildir ve pratik olarak Davis tarafından calışılmış bir araçtır. Davis bu konsepti mizaç kesinlikle karakterdir ve birbirinden ayrılamaz.

Mizaç Karekterleri

Mizaç öncelikle köpeklerin sinir sistemlerine yapılan makyaj fonksiyonudur.

Mizaç %100 genetik, bu kalıtsaldır; ve köpeklerin fertilizasyon (döllenme) / gebe kalınma / doğum anlarına fikslenmiştir.

Mizaç köpeklerde ortadan kaldırılamaz veya bir kısmı diğerine dönüştürülemez. Köpeğin yaşamı boyunca değiştirilemez. Zihinsel / Sinirsel karakter yapısı kalıcıdır. Ama aynı köpekde bulunan değişik mizaçlar örttürülebilirler. Örneğin çok saldırgan veya çok sesiz bir mizacı olabilir.

Çevre, sosyalizasyon veya eğitim ile kişisel olarak köpeklerin mizaçlarında değişim ifade edilebilir ama huy ne değişir nede kaldırılabilir. Köpek doğduğundaki mizacı ile ölene kadar yaşar.

Diğer bir deyişle ; kısaca köpeklerin sinirsel ve fiziksel matriksleri ile ifade edilen çevresel şartlardaki değişiklikler (insan, hayvan, fiziksel içerikler ve durumlar) sonucu mizacı bulunur. Bu bakış ile mizacı objektif olarak tarif ederiz ve açıkça fiziksel ifadedir ve bu form bundan sonraki müzakare platform nedenidir.

Mizaç iki geniş kategoriye bölünür; Sağlam Mizaç ve Bozuk Mizaç

Sağlam Mizaç

Sağlam mizaca sahip köpekler kendilerine güvenen ve iddialı köpeklerdir. Kendinden çok emindir ve ne istediğini bilir. Etrafına kendini korkusuz ve kendine güvenli olarak gösterir. Hayata ve etrafına karşı her zaman meraklıdır, fazla iddialıdır ve araştırmacıdır. Birden irkilir veya korkarsa hemen kendini toparlar.

Bu köpek mükemmel bir evcil hayvandır ve işçidir, kontrolsüzlüğünde yeniden kontrolünü sağlayacak şekilde eğitilebilir ve yönetilebilir. Eger kontrol edilmez bir iddiacılığı varsa, mutlaka önemli bir şekilde yönetim problemi olduğu düsünülür. Herşeye rağmen köpeğin zihinsel zekası ile kendine sahip olma dengesini kurmasını sağlar ve bu ibret verici köpeğe bir çok insan yeni yetenekler vermek ister. Şöyle diyebiliriz; açıkça yaşlı çiftler bu yumuşak başlı köpeğin kendilerine eşlik etmesini isterler.

Bozuk Mizaç


Bozuk mizaçlı köpek; ılılmlı değildir, kendine güveni yoktur, yumuşak başlı değildir, ve korkusuz bir yapısı yoktur. Bozuk mizaçlı köpeklerinde davranış tarzlarına göre değişik çeşitleri vardır: saldırgan - haşin, utangaç, haşin - utangaç, yumuşak başlı; değişken mizaçlı - çabuk öfkelenen, hiperaktif ve aşırı saldırgan.

Saldırgan – Haşin Mizaç

Bu köpek saldırgan mizacını düşünmeden çevresine karşı hemen gösterir. Bu köpek davranışlarının sonucunu düşünmez. Bu köpek atlar, zıplar, koşarak kaçar, dönmek istemez, isteksizdir, kapı demirliklerinden irkilir, yada hepsini yapar. Saldırgan köpek yavaşda olsa kendini toparlayabilir. Saldırgan köpek kapı aralığında gördüğü gölge veya damdaki ışık oyunu için sonsuza dek havlayabilir. Bu gördüklerinde yanıldığını anlasada düşünmeden gösterdiği reaksiyona devam eder, araştırma gereği bile duymaz.

Bu köpek ilk başta mükemmel bir alarm köpeği gibi gözüksede beraber yasadığı ev halkı ve komşular için bu kendine güvensiz köpek sürekli bir başbelasıdır.

Utangaç Mizaç


Bu utangaç köpek tanımadığı insanlardan, eşyalardan korkar. Kokulara ve harekete karşı duyarlıdır, insiyatifi yoktur. Bu utangaç köpek aynı zamanda da korkaktır. Bu genetik utangaçlık mizacı tedavi edilemez.

Uygunsuz sosyal çevre ve insanlarla olan tecrübeleride utangaçlığının nedeni olabilir. Bu utangaçlık huyu iyi bir bakım veva eğitim ile iyileştirilebilir. Utangaçlık; yumuşak başlılık ile karıştırılmamalıdır.

Saldırgan ve Utangaç Mizaç


Saldırgan ve utangaç mizaçlı köpekte ön planda korku ile beraber saldırganlık göze çarpar. O klasik bir “korkan - ısıran” dır. Saldırganlastığında düşünmeden cevap verir, ve korkarak utangaçlaşır. Bu kombine içindeki köpekler tanımadıkları şeyleri ısırırlar. Korku aslında tehlikeyi anlayan normal köpekler için normal bir tepkidir ama tehlike geçtiğinde köpek kendini çabucak toparlar. Ama saldırgan - utangaç köpek bu durumda çok yavaş toparlanır ve bazen o korkunun içindeyken herhangi biri dokunursa onu ısırır. Belki çevresel ve durumsal şartların düzeldiğini düşünürse toparlanır ama hersey yeniden eski haline dönerse onunda korku reaksiyonu yeniden tekrarlar. Saldırgan - utangaç köpek tipi hiç bir zaman sabitlenemez.

Yumuşak Başlı Mizaç

Yumuşak başlı köpek bir otorite tarafından kontrol edilmelidir, kısaca bir insanın otoritesine girmeye hazırdır. O her zaman uysaldır, ılımlıdır ve tehditkar değildir. Kendinden ne istenirse yapmaya hazırdır ama kendiliğinden birsey yapmak istemez. Bu köpek tipi ilk kez köpek sahibi olanlar ve bir çok ortalamadaki aileler için mükemmel bir eştir. Yumuşak başlı köpek değişken mizaçlıdır belki ama hileci değildir.

Yumuşak başlılık özelliği çevre şartları tarafından ortaya çıkabilir. Karıştırılmaması gereken genetik yapılı yumuşak başlı mizacı bu çevresel şartlarda edilen özellikle karıştırmamaktır.

Değişken Yapıdaki Mizaç

Merkezi sinir sisteminde bozukluk olan köpekler değişken mizaçlı köpeklerdir. Yeni çevresel stimuli sonucu köpek bunalır ve kontrolünü kaybedebilir. Stres dolu bir ortamda veya istenmeyen benzer bir durum karşısında sidik torbasını ve bağırsaklarını bir anda boşaltacakdır. Stresli bir ortamla başa çıkmaz ve korkmaz. Bunaldığı anda köpek vücut fonksiyonlarının kontrolünü kaybeder.

Değişken mizaçlı köpek genellikle saldırgan değildir ama önemli olarak hatırlanması gereken çok korku doludur ve korku dolu köpek karşısındakini ısırarak cevap verebilir. Bu özelliği ile bir derecede yumuşak başlı köpekten gelir ve sabitlenemez.

Bu tip köpekler kimlere eşlik edebilir? Bir çok ev için uygun yapıda değildir ama özenli bakım ve iyi bir psikolojik eğitim bu tip köpeklere verilebilir. Bu köpek tipi hiç kimseye tavsiye edilemez.

Hiperaktif Mizaç

Hiperaktif mizaçtaki köpekler devamlı olarak hareket halindedir ve genelikle hızlı hareket ederler. Devamlı hareket etmek isterler; koşarlar ve atlarlar. Eğer hapis edilmek istenirse; devamlı yürümek ister ve duvarlara atlar; daire şeklinde yürür veya devamlı kuyruğunu sallar. Hiperaktiflik normal değildir ama bu durum metabolik malfonksiyon (beyindeki bozukluk) sonucudur ve bu yüzden vücut aktivitelerini kontrol edemez.

Bu köpek apartman katında veya küçük alanda kapalı bırakıldığında etrafa zarar verici olabilir.

Bazı durumlarda hiperaktif mizaçlı köpek ile normal yüksek enerjili köpekler karışabilir.

Aşırı saldırgan Mizaçlar


Aşırı saldırgan mizaçlı köpeklerin reaksiyonları durum şartlarına göre çok saldırgandır . Bu aşırı davranış tarzı çok sıklıkla bakıcısına karşı ve genellikle kendisini yapmaması için ikaz ettiği zamanlarda gerçekleşir. Köpek sizi incitmiş olsa dahi kolayca sakinleşemez; insanın otoritesine girmeyi kabul etmez.

Aşırı saldırgan köpekler diğer hayvanlarla aynı yere konulamazlar veya herhangi bir sahibede eşlik edemezler. İşin aslı; eğer profesyonel bir bakıcısı yoksa köpek bırakılmalıdır.

Bu konuya son vermeden önce iki ayrı mizaç özelliğine dikkatinizi çekmek isteriz. Yaratılışından iddiacı mizaçlı köpekler (Sağlam Mizaç) kendi aralarında özelliklerine gore sınflandırılırlar; Baskın ve Özgür köpekler olarak;

Baskın

Baskın yapılı köpekler sürü içinde lider olmak için uğraşırlar. Bu yapıdaki köpekler insan otoritesini ve eğitimi azda olsa kabullenirler. Ama çatışmacıdır. Bu tip köpek yetenekli bir bakıcıya ihtiyac duyar ve her zaman sürü içinde lider olmak ister.

Bağımsız


Bu tip köpek rehberlik istemez veya diğer köpeklere veya herhangi bir insana bağlanmak istemez. Özgür yapıdaki köpek eşlik etmek için cesaretledirilmelidir; onun için övülmek veya bakıcısını memnun etmek gibi hiçbirşeyin önemi yoktur; O kendi başına buyruk , kendine güvenlidir ve sıcakkanlı değildir.

Açıkça özgür yapılı köpekten iyi bir arkadaş olmaz; ve en iyi fonksiyonelliği olarak sokakta avlu köpeği olarak beslenebilir.

Baskın ve özgür özellikler bir köpekde biraradaysa ; bu aşırı saldırganlık olarak yansıyabilir.

Her ne kadar kritik zaman dilimleri olan; sosyalleşme ve eğitim köpeğin mizacını etkilesede ; bu mizaç özelliklerinin etkileri hiç bir zaman ortadan kaldırılamaz.

by Dr. Radcliffe Robins
Son Mermi Kalbime Girecek ...
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Evcil Hayvan - Köpekleri Anlamak- Köpeklerin Mizaçları Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)