Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Bilim ve Teknoloji -  Elektrikli fayton geliyor
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
Gotcha
Anadolu Yakası
Yaş : 38
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 26 Nisan 2008 Cumartesi
Durum : Offline
Elektrikli fayton geliyor 28 Haziran 2009 Pazar 11:13:54
Türkiye’de bir firma tarafından tasarlanan elektrikli fayton, yollara çıkacağı günü bekliyor.
Referans Otomotiv Satış Müdürü Mustafa Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir arkadaşıyla birlikte hayvan sevgisinden yola çıkarak, teknolojiden yararlanıp elektrikle çalışan fayton tasarladıklarını belirtti.

Alternatif enerji kaynakları
Demirtaş, dünyada petrol rezervlerinin tükeneceğini ifade ederek, insanların güneş, su ve rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarına yöneldiğini anlattı.

Yüksek maliyet ve çevre kirliliğine sebep
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması gerektiğini belirten Demirtaş, ’’petrol türevi yakıt kullanımının getirdiği yüksek maliyet ve çevre kirliliğine sebep olan araçlar yerine alternatif olarak elektrikle çalışan fayton tasarladık’’ dedi.

Demirtaş, tasarladıkları faytonun, çevreyi kirletmeyen, gürültü kirliliği yaratmayan, ekonomik ve yüksek performanslı bir araç olduğunu söyledi.

Trafik güvenliğini de tehdit eder
Doğayı ve hayvanları sevdiklerini vurgulayan Demirtaş, ’’Çevreyi, tarihi ve kültürümüzü yaşatmak adına hayvanları korumak, onların işgücü olarak kullanılmaması için elektrikli fayton tasarladık. Günümüzde atlı faytonlar, şehirlerdeki yoğunlaşan trafik nedeniyle trafik güvenliğini de tehdit eder duruma gelmiştir’’ diye konuştu.

Demirtaş, tasarladıkları elektrikli faytonun 4 saat şarjla 80 kilometre yol alabildiğini belirterek, düz yolda 35 kilometre hıza ulaşan faytonun yüzde 35 meyil tırmanabildiğini söyledi.

Faytonu deri koltuklar kullanarak nostaljik bir şekilde aslına sağdık kalarak tasarladıklarını ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

Turistik tesisler
’’Fayton bir Türk kültürüdür. İstanbul’un Adalar semtinde hala atlı faytonlar sefer yapmaktadır. Tasarladığımız elektrikli faytonlar, topluma kaliteli ve uygun hizmet vermeyi amaçlayan yerel yönetimler, turistik tesisler ve güvenlik birimlerinin kullanımına sunulmuştur. Bizim tasarladığımız elektrikli fayton, Dubai ve Azerbaycan yollarında sefer yapıyor. Türkiye’den de ilgi var ama şu an için bakmakla yetiniyorlar. Henüz pazar oluşmadı.’’

Demirtaş, tasarladıkları faytonun bir yılda kendini amorti ettiğini ifade ederek, Referans Otomotiv olarak, elektrikli faytonu dünyada ilk tasarlayan firma olduklarını belirtti.
AA
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Bilim ve Teknoloji - Elektrikli fayton geliyor Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)