Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Fotoğraf -  Digital Fotoğrafçılık Terimleri
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
babyfaceman
Anadolu Yakası
Yaş : 34
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 13 Mayis 2008 Salı
Durum : Offline
Digital Fotoğrafçılık Terimleri 18 Mayis 2008 Pazar 03:48:13
Megapiksel
MegaPixel Dijital kameralar ve tarayıcılar gibi cihazlarının görüntü çözünürlüğünü açıklamakta kullanılan ölçüdür. Bu kelimeye anlam katan iki öğe bulunmaktadır Mega ve Pixel; Mega Milyon anlamına gelmektedir, Pixel ise Picture Element Resim Öğesi kelimelerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Özetle Pixel fotoğrafı oluşturan her bir küçük noktaya verilen isimdir. Bu tanımlamalardan sonra MegaPixel bir milyon pixelden (resim öğesinden) oluşmaktadır diyebiliriz.

Maksimum Baskı Boyutu Gerekli Yakalama Çözünürlüğü
15 x 20 cm (5 x 7 inç) 1 megapiksel
20 x 25 cm (8 x 10 inç) 2 megapiksel
28 x 36 cm (11 x 14 inç) 3 megapiksel
50 x 75 cm (20 x 30 inç) 4 megapiksel

LCD
LCD’nin açılımı Liquid Crystal Displaydir. Yani , yazımızda bahsi geçen likit kristal ekranın kısaltması LCD’dir.
CCD , CMOS
CCD veya CMOS, bildiğimiz elektronik devreler gibidir sürekli kullanılan “elektronik film” görevi görürler. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör/devre vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama yansıtırlar. Yani 5MP bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde, 2560 x 1920 yani yaklaşık 5 milyon adet mini sensör bulunur.

Flaş
Flaş , uzun süre, birçok fotoğrafçının kullanmakta tereddüt ettiği bir ekipmandı. Film ile fotoğraf çekimlerinde ayrıca sonucu çok sonra görebilmeniz gibi bir zorluk daha vardı. Aslında bugün otomatik flaş iyi çalışmakla birlikte , eğer çok deneyim sahibi değilseniz, sonuçları önceden tahmin etmek yine de çok zordur. Bu nedenle bir çok fotoğrafçı , hiç flaş kullanmaz. Bu çok kötü, çünkü flaş bazen çok yardımcı olabilir, gündüz bile fotoğrafa özel bir anlam katmak için kullanılabilir. Likit kristal ekranı (LCD) olan bir dijital fotoğraf makinesi ile flaşı kontrol altına almak artık çok kolay. Çekim yapıp, hemen sonucu görerek, gerekirse ayarı değiştirebilirsiniz.

Beyaz ayarı
Beyaz bir karton kağıdı düşünün. Bu kağıda ışıkta bakarsak farklı , gece lamba ışığı altında bakarsak farklı görürüz. Bu ışıktan kaynaklanmaktadır. Dijital makinelerdeki beyaz ayarı da bu ışık farklılıklarını düzenlemek, resminizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak amacı ile konulmuş bir özelliktir.

öztürk
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Fotoğraf - Digital Fotoğrafçılık Terimleri Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)